Július-augusztusi összevont számunkat a légfertőtlenítő berendezések tárgyalásával kezdjük. A koronavírus járvány előtt csak egészségügyi létesítményekben alkalmazták ezeket. Mivel a különböző kórokozók levegőben való terjedését képesek megállítani, szerzőink más légtechnikai eszközökkel való együttműködésüket és megfelelő elhelyezésüket vizsgálták és ennek eredményeit mutatják be.
A napkollektoros hőlégmotorok a napenergia hő formájában történő közvetlen hasznosításán alapulnak és a napkollektorok által összegyűjtött hőt használják fel mechanikai energia előállítására. Cikkünk szerzője bemutatja az ún. Stirling-motor elvét és áttekinti azt, hogy milyen szerepet játszhat ez az alternatív technológia a jövő fenntartható energiatermelésében.
Következő cikkünk szerzője a British Petrol kutatóintézet legújabb prognózisa alapján a nap- és szélenergia jövőjének alakulását vizsgálja. A világon telepített szél- és naperőmű kapacitás 2022-ben 2500 GW körüli volt, a BP becslést ad a kapacitások alakulására. Szerintük a végső villamosenergia-kereslet 2050-ig mintegy 75%-kal, a nettó nulla szén-dioxid kibocsátás tekintetében pedig 90%-kal nő.
A 2024-es REHVA közgyűlést az európai szervezet idén májusban Isztambulban tartotta. Szerzőink beszámolnak a hallgatók szekciójáról, ahol magyar résztvevő is volt, az őszi MÉN rendezvény szakdolgozat-diplomaterv pályázatának nyertese. Említésre érdemes, hogy a közgyűlésen a REHVA Technológiai és kutatási bizottságában leginkább a 2024 tavaszán elfogadott legújabb EPBD-vel foglalkoztak a tagok.
Angol nyelvű cikkünk szerzője is az épületenergetikai irányelv (EPBD) legutóbbi átdolgozását tárgyalja. A zéró kibocsátású épület (ZEB) esetében a minimális energiafelhasználáson kívül további megszorításokat is bevezetnek, mint például a fosszilis tüzelőanyagokból származó nulla helyszíni szén-dioxid-kibocsátás, vagy az üvegházhatású gázok kibocsátására vonatkozó, tagállami szinten meghatározott maximális küszöbérték.
2024. június 4-5-én rendezték meg a DUNAGÁZ Konferenciát, amely a magyar gázipar egyik legnagyobb létszámú műszaki tartalmú eseménye. A konferencián mindig az egyik legfontosabb kérdés, hogy melyek azok a globálisan, vagy ország szinten kijelölt útvonalak, amelyeket a következő évben, vagy években be kell járnia a gázipari piaci szereplőknek.
A következőkben bemutatjuk a hajdu megoldását és véleményét a hőszivattyú és a gázkazán együttes alkalmazására, a Galetti PLP monoblokk hőszivattyúját és a BWT termékfejlesztéssel és ügyféltámogatással kapcsolatos véleményét. Végül olvashatnak a Pécsi Zsolnay Fényfesztiválról, amely varázslatos fényalkotásokkal öltöztette új ruhába a város tereit és épületeit.
Közreadjuk professzoraink véleményét a zöld energia szerepével, hatékonyságával, a konvencionális energiahordozók felváltásával kapcsolatban. Lapunkban olvashatják a XIII. Kéménykonferencia résztvevőinek ajánlásait az illetékes szervek és a szakma számára.