Családi ház energetikai vizsgálata dinamikus szimulációval
Még nem érkezett hozzászólás!
Dr. Kassai Miklós Ph.D.
Családi ház energetikai vizsgálata dinamikus szimulációval
1. Bevezetés
A témában végzett kutatás korábbi szakaszában a TRNSYS által nyújtott számítási eljárásokat mutattam be és összehasonlítottam a WinWatt program használatával egy családi ház termikus modellezése során. A kutatási eredményeket a Magyar Épületgépészet folyóirat LXVII. évfolyam, 2018/12. számában publikáltam [1]. A kutatómunka folytatása gyanánt, a gyakorlatban már elterjedt kondenzációs gázkazános és egyre szélesebb körökben terjedő levegő-víz hőszivattyús fűtéstechnikai rendszer között készült energetikai összehasonlító vizsgálat. A kutatómunkában asszisztált Kopányi Attila Bsc. hallgató, munkájából egy kiváló minősítésű szakdolgozat született [2].
A jelen cikkben az általam elvégzett számítások eredményeit mutatom be. A TRNSYS szoftver felhasználásával összehasonlítom a dinamikus szimuláció segítségével meghatározott, illetve a magyar rendelet (7/2006. (V. 24.) TNM) és a vonatkozó szabványok (MSZ-04-140/3:1987) szerinti számítási metódusaival dolgozó WinWatt program használatával kapott értékeket [3-4].
2. A kutatás során alkalmazott számítási eljárásokkal meghatározott eredmények bemutatása
A következő alfejezetekben az általam elvégzett számítások eredményeit mutatom be. Összehasonlítom a dinamikus szimuláció segítségével számító TRNSYS szoftver, illetve a magyar rendelet szerinti számítási metódussal dolgozó WinWatt program használatával kapott értékeket.
2.1. A vizsgált fűtéstechnikai rendszerek energiafelhasználásának összehasonlítása
A Magyar Épületgépészet folyóirat LXVII. évfolyam 2018/12. számában megjelent cikkben [1] bemutattam, hogyan építettem fel az általam vizsgált épületgépészeti rendszerek modelljeit. Miután megtörtént a rendszerek modellezése, kiszámíthatóvá váltak az azokat jellemző épületenergetikai értékek. A 7/2006. számú TNM rendeletben [3] a fűtési rendszereket azok éves fajlagos primerenergia-fogyasztása jellemzi elsősorban – a WinWatt szoftver ezt az értéket automatikusan kiszámította, miután megtörtént a megfelelő fűtési rendszer kiválasztása.
A cikk teljes terjedelmében lapunk 2019/4-es számának nyomtatott változatában található meg, illetve pdf-formátumban is letölthető (előfizetőknek korlátlanul, regisztráltaknak viszont havonta csak egy alkalommal!).