Újra a gáztűzhelyekről… 2. rész. Gáztűzhely a konyhában – elméleti vizsgálatok
Még nem érkezett hozzászólás!
Dr. habil Kajtár László PhD - Vörösné Leitner Anita
Újra a gáztűzhelyekről… 2. rész. Gáztűzhely a konyhában – elméleti vizsgálatok
A cikk első részében a szerzők összefoglalták a lakossági gáztűzhely, mint szennyezőanyag forrás alapvető jellemzőit (teljesítmény, gázterhelés, üzemidő, elméleti fajlagos nitrogén-dioxid kibocsátás), valamint ismertették a konyha helyiségek kialakítására, általánosan alkalmazott szellőztetési módokra vonatkozó szakirodalmi kutatási adatokat.
A 2. részben a lakossági gáztűzhelyek használatából eredő kockázat értékelése mellett a szennyezőanyag kibocsátását leíró elméleti modell felépítését és alkalmazását mutatják be.
A cikkben bemutatott egyenlet felhasználásával kiszámították a szennyezőanyag koncentráció változását, majd az adott átlagolási időtartamra vonatkozóan a szennyezőanyagra vonatkozó határértéket összehasonlították a számított adattal. Az eredményeket ábrákon szemléltetik.
Hangsúlyozzák, hogy bár az elméleti modell alapján értékes következtetések vonhatóak le, ezeket mindenképpen össze kell vetni mérési eredményekkel. Erre a cikksorozat harmadik részében kerül sor, ahol a szerzők a kutatómunka egészéből levonható gyakorlati következtetéseket ismertetik.